CELOTNA FOTOGALERIJA

V času našega bivanja na Poljskem smo imeli priložnost, da smo izkusili ogromno novih stvari in se ob tem tudi ogromno naučili.

Poleg vseh zanimivih ogledov znamenitosti Poljske smo imeli tudi priložnost, da preverimo svoje znanje o lažnih novicah in manipulacijah, ter ga nadgradimo. Ogledali smo si zanimiv film na temo odvisnosti od tehnologije in o načinih manipuliranja z uporabniki raznoraznih aplikacij. Tudi sami smo dobili priložnost, da smo se preizkusili v manipuliranju drugih z izdelovanjem sporočilnih plakatov in z računalniškim preurejanjem intervjujev. Od blizu smo spoznali tudi delovanje radijske postaje v Varšavi. Naši gostitelji pa so nam tudi približali njihovo kulturo in kulinariko, saj smo imeli možnost poskusiti njihovo tradicionalno jed pieroge. V popoldanskem času pa so nam dijaki pripravili kar nekaj presenečenj, ki so nas vse pozitivno presenetila in razveselila. Peljali so nas na kotalkanje, kar je bilo za večino od nas prvič. Zadnji dan pa so nas presenetili z laser tagom, kjer smo si lahko dali duška in se še zadnjič vsi skupaj zabavali. Vse stvari so name naredile pozitiven vtis in si jih bom zapomnila za vedno, ampak če moram izpostaviti eno stvar bi to bilo manipuliranje z intervjuji, ki smo jih sami posneli. Najbolj me je presenetilo dejstvo, da noben od nas ni ravno spreten z računalniško tehnologijo, a smo vsi z veliko truda uspeli narediti nekaj novega. Čeprav je to delo zelo zapleteno in težko, smo dokazali, da tudi z malce znanja in veliko truda lahko naredimo nekaj približnega kot to počnejo profesionalci. Pred odhodom na Poljsko sem sama zase mislila, da vem precej stvari o manipulaciji in lažnih novicah, a po vseh teh delavnicah sem ugotovila, da temu ni tako. Spoznala sem, da je manipulacija z ljudmi prisotna na čisto vsakem koraku, tudi na najpreprostejših plakatih, ki nas masovno obkrožajo in reklamirajo raznorazne stvari.

To sliko sem izbrala, ker prikazuje to, da smo v zelo kratkem času zmožni spoznati nove ljudi in z njimi početi zabavne stvari in kvalitetno preživljati čas. Takšne izmenjave so dokaz, da prijateljstvo ne pozna meja.

Živa Rituper, 3.aft


»Potovanje je edina stvar, ki jo denar lahko kupi in te naredi bogatejšo«

Ta pregovor zame drži, obožujem potovanja, spoznavanje nove ljudi, urjenje znanja tujih jezikov druženje z različnimi ljudmi, zato sem bila zelo vesela, ko so naznanili, da lahko sodelujemo v projektu, ki združuje vse to- ERASMUSU.

V nedeljo, 13.3. 2022, smo se odpravili na Poljsko in se ponovno srečali s tamkajšnjimi dijaki. Nekatere smo že spoznali, ko so prišli v Slovenijo septembra, večina vrstnikov v skupini pa je bila nova. Celoten teden je bil čudovit, zabaven in poučen, najbolj pa so se mi vtisnila v spomin predavanja o uporabi mobilnih telefonov in manipuliranje pogovorov (v času pouka). In pa seveda prostočasne aktivnosti, ki so jih organizirali poljski dijaki, še posebej obisk čajnice in obisk Varšave.

Iz predavanj sem izvedela ogromno novega, še posebej o zbiranju podatkov. Sama vem, da preživim preveč na telefonu, stalno imam potrebo slikati in objavljati skoraj vse, kar delam in omeniti vsakega, s katerim se družim. Ko sem pogledala dokumentarec, se je moj pogled na to spremenil, nikoli si nisem mislila, da o meni neznanci in upravitelji družbenih omrežji vedo toliko. Nisem si mislila, da te družbena omrežja lahko tako spremenijo, vendar ko pogledam nazaj, sem res bolj uživala , brez potrebe, da se dokazujem drugim. Med tem projektom nisem objavljala veliko, osredotočila sem se na to, kar delam v realnosti, bila sem sproščena.

Druga stvar, ki me je presenetila, je kako hitro lahko manipuliraš pogovor in kako pogosto se mediji tega poslužujejo. Manipulirati pogovor je zelo enostavno, vsak izmed nas lahko to stori.

V prostem času, so nam poljski dijaki razkazali okolico in nam predstavili priljubljene kotičke  mesta. Odšli smo v čajnico, bilo je malo drugače kot pri nas, saj smo sedeli kar na blazinah na tleh od toplem čaju, zunaj je deževalo in celotno vzdušje je bilo zelo sproščujoče. Naročila sem si bubble tea in dobila čaj v kozarcu, drugi pa so dobili čaj kar v čajniku, zraven pa skodelico.

Kljub temu, da smo morali zgoraj vstati, mi je bil všeč tudi obisk Varšave. Ogledali smo si radijsko hišo in nekateri Poljaki so celo govorili na radiu. Imeli smo tudi veliko prostega časa, da gremo pogledat, kar želimo, jaz in moja družba smo odšli v cerkev in na kavo.
Kasneje smo šli v odlično restavracijo.

Poljaki so bili zelo prijazni do nas in prijetna družba, velikokrat so nam tudi v prostem času organizirali aktivnosti in jih plačali s svojim denarjem. Upam, da jim lahko to vrnemo, ko pridejo v Slovenijo v juniju. Potrudili se bomo po najboljših močeh, da vrnemo gostoljubnost.

Belana Jezovšek, 2.ag


Najljubše aktivnosti:

Vse delavnice in aktivnosti in delavnice so mi bile všeč, ker so bile zelo zanimive in izjemno poučne. Izstopata dve delavnici, in sicer torkova delavnica, ko smo izdelovali plakate, še prej pa smo se podučili, na kak način lahko s samim plakatom (barvami, motivom, sloganom, in pozicijo) manipuliramo ljudi oziroma smo manipulirani, ter kako pritegnemo pozornost z oglaševalnimi plakati. Zaradi mojega zanimanja v zgodovino mi je bil všeč tudi lesen radijski stolp in sama zgodba okoli tega radijskega stolpa, ki govori o manipulaciji nemških vojakov, s katero so pričeli drugo svetovno vojno. Še posebej bi pa izpostavil četrtkovo delavnico, kjer smo se naučili, kako se preko radia manipulira ljudi oz. smo lahko manipulirani preko radia. V tej delavnici smo posneli intervju in nato sami ustvarili manipulacijo. Kasneje pa smo primerjali originalen intervju z manipulacijo.

Kaj sem se novega naučil?

Predvsem sem se naučil, na kako lahek način smo ljudje manipulirani oz. kako lahko ljudje, ali pa režim ali oblast manipulira z ljudmi. Četrtkova delavnica o radiu in manipulacijami preko radia, mi je dala misliti. Če smo dijaki, ki smo delali take manipulacije prvič v življenju in smo jih naredili zelo dobro, si lahko zamislimo, kako lahko z nami manipulirajo profesionalni radiji oz. vsi ostali mediji, na katerih so zaposleni profesionalci na tem področju. Naučil sem se, da moramo biti previdni in  moramo kritično razmišljati o vseh informacijah, ki jih sprejmemo.

To sliko sem izbral, ker smo se s čisto vsemi dijaki iz Slovenije in Poljske tako dobro povezali, da mi je bilo najboljši del prostega časa sprehajanje po mestu in razglabljanje o vseh mogočih temah tega sveta.   

Ožbej Očko, 3.ag


The Social Dilemma

Skozi naše potovanje in spoznavanje Poljske in dijakov smo opravljali mnogo različnih, zabavnih ter hkrati poučnih aktivnosti. Skupaj smo si ogledali film The Social Dilemma, ki nas je poučil o tehnologiji, ki jo uporabljamo vsak dan. Film nam je “odprl oči” o pomenu našega časa, ki ga brezmejno zapravljamo na socialnih omrežjih. Socialna omrežja so postala del nas, del naše identitete, nadzirajo naše vedenje in tudi življenje, ne da bi se tega zavedali. Postali smo odvisni od socialnih omrežjih in to je velik problem današnje družbe.  Pa bi lahko živeli brez tehnologije v sedanjem času, je to res tako težko izvedljivo? Menim, da smo ljudje  izpostavljeni tehnologiji že od otroštva, z njo odraščamo in se razvijamo, težko bomo to spremenili kot posamezniki, zato je pomembno, da se tega problema zavedamo kot družba.

Z dijaki s Poljske smo izdelali plakate na temo manipulacij in kritičnega razmišljanja ter posneli kratke intervjuje, ki smo jih kasneje preoblikovali in z njimi ustvarili manipulacije.(spremenili smo višino, dolžino glasu…). Te naloge so nas poučile, da moramo biti na vsakem koraku pozorni in presoditi informacije, ki jih prejmemo (radio, televizija, socialna omrežja…).

Prosti čas

Popoldneve smo si napolnili z mnogimi skupnimi aktivnostmi, ki so jih organizirali poljski dijaki. Med drugimi smo obiskali kotalkališče, kjer  se je velika večina prvič preizkusila v kotalkanju.

Obisk botaničnega vrta v mestu Gliwice je bil sproščujoč del našega potovanja. Ogledali smo si mnoge tropske rastline in tudi eksotične živali.

Za zadnji dan so nam pripravili presenečenje, odpeljali so nas v sobo z mnogimi ovirami, v kateri je potekalo lasersko streljanje. Razdelili smo se v ekipe, in tako smo se s skupnimi močmi borili proti drugi ekipi. S to dejavnostjo so nam polepšali in izpopolnili naše popotovanje.

IZ OČI V OČI

Slika odraža povezavo med človekom in živalskim svetom.

Obiskali smo čudovito univerzitetno knjižnico, ki  se mi je vtisnila v spomin, saj je bila  drugačna kot ostale, ki sem jih že obiskala. Bila je arhitekturno dovršena, z visokimi, steklenimi stropi in tremi nadstropji ter v celoti prebarvana v svetlo zeleno barvo.

                                                                                Vanesa Kovač, 3.ag


Delovni teden na Poljskem se je začel v ponedeljek ,14.3.2022, takrat smo imeli prve delavnice, na katerih smo naredili plakate o prednostih in slabostih socialnih omrežjih, na to temo smo pogledali tudi dokumentarni film. Film mi je bil zelo zanimiv in poučen. Prav tako smo imeli predavanje o plakatih in kako s pomočjo njih lahko manipuliramo ljudi. Popoldan smo se z vrstniki s Poljske odpravili na kotalkanje, pri katerem smo se zelo zabavali in družili in s tistimi, ki so se pridružili na novo, tudi spoznavali. V sredo smo odšli v Varšavo, tam smo si ogledali mesto z vodenim ogledom, obiskali Radio Wnet, imeli prosti čas za druženje s Poljaki, kupila sem si spominke (magnete) in nato smo se odpravili nazaj proti avtobusu in nazaj v Gliwice. V četrtek smo imeli delavnice, na katerih smo opravili intervjuje in jih nato zmanipulirali  ter jih primerjali z originalnimi. Nato smo odšli v »Palm House«, kjer smo si ogledali nekatere eksotične rastline in živali. Bilo mi je zelo všeč, saj takšnih rastlin še nisem videla. Popoldan smo odšli do nakupovalnega središča, v katerem sem si kupila nekaj značilnih poljskih čokoladic. V petek smo imeli športno aktiven dan. Najprej smo imeli športne vaje, nato pa še plesne. Pri plesanju salse sem se zelo zabavala, saj zelo rada plešem. Znam plesati različne plese, tako da sem se na salso hitro privadila. Popoldan smo šli s Poljaki na laserski paintball, na katerem smo uživali.

V vseh aktivnostih sem uživala in se veliko novega naučila, zato ene ne morem izpostaviti, saj se med seboj razlikujejo.

Naučila sem se, da vsega kar vidimo na internetu, ne smemo verjeti, prav tako da moram biti pozorna in dosledna pri poslušanju radija, saj je lahko objavljena vsebina neresnična.

Na kotalkanju

Anja Rošker, 2.ag


Pri Erasmusu  mi je bilo najbolj všeč:

  • obisk Varšave,
  • manipuliranje intervjujev, 
  • Palm House. 

Najljubše mi je bilo, ko smo obiskali Varšavo, saj je zelo zanimivo mesto in sem izvedela zelo veliko novih in predvsem zanimivih informacij. Prav tako sem uživala v plesnih dejavnostih in se naučila plesati salso.

Te slike sem izbrala, saj sem se imela v teh trenutkih najbolj fajn.

Anina Mudrin, 2.ag

CELOTNA FOTOGALERIJA

(Visited 332 times, 1 visits today)