Ožbej Očko je na današnji razpravi Če bi odločal, bi… predstavil naše predloge o soočanju s pandemijo. Nalogo je odlično opravil, evropski poslanec Zver pa jih je tudi komentiral. Posnetek bo na ogled čez nekaj dni.

Preberete pa lahko naše predloge.

Spopad s pandemijoPandemija virusa Covid-19, njegovih mutacij oz. sevov je tema, ki je v tem trenutku v ospredju in je seveda zelo pomembna. Ne glede na zdravstveno situacijo pa smo zelo kritični do celotnega dogajanja v Sloveniji, EU ter v svetu. Zato bi predlagali nekaj izboljšav, predvsem na področju ukrepov proti širjenju virusa Covid-19.PREDLAGAMO, da bi se pri reševanju korona krize članice EU bolj povezovale ter sodelovale pri odločanju o ukrepih in skupni strategiji za umiritev pandemije. Oblikovati bi morali skupna stališča o nadaljevanju življenja v teh razmerah ter skupno strategijo cepljenja. Znotraj EU bi si vlade morale pomagati tako, da bi si med seboj posojale zdravstveno opremo in strokovnjake. EU bi morala hitro finančno pomagati članicam, ki so imele večje zdravstvene probleme in imajo slabše zdravstvene pogoje. V Sloveniji bi predlagali bolj smiselne ukrepe, take, ki preprečujejo širjenje virusa in ne posegajo v človekove pravice. Morali bi delovati bolj spodbudno, vzgojno, z manj kaznimi in vzbujanjem strahu. Menimo, da bi bilo potrebno bolj upoštevati strokovno mnenje in njihove predloge. Zgledovati bi se morali po tistih državah, ki so imele manj okuženih in posledično manj umrlih zaradi virusa Covid-19. Med prvim in drugim valom bi morali skupaj s strokovnjaki pripraviti smiselne in vnaprej domišljene ukrepe. Menimo, da je taka strategija nujna tudi vnaprej. Industrije, turizma in gostinstva ne bi zaustavili popolnoma, uvedli bi zunanji prevzem hrane ter možnost prehranjevanja zunaj ali znotraj na tak način, da bi upoštevali ukrepe (mize na varnostni razdalji, predelne stene, redno bi se razkuževanje, nošnja mask in podobno). V industrijskih obratih bi v izmeni delalo manj ljudi. Zavedamo se zmanjšane produkcije, vendar vseeno bolje, kot pa popolno zaprtje. Predlagamo, da bi bile šole zadnje ustanove, ki bi se zapirale, ker menimo, da zaprtje vpliva na znanje ter na socialni in psihološki razvoj otrok in mladostnikov. Ob vsem tem pa otrokom in nam, mladim, šolanje na tak način povzroča veliko stresa in obupa. Predlagamo drugačne načine izvedbe, npr. en teden v šoli, en teden delo od doma. Nujno bi bilo potrebno razmisliti o večjih prilagoditvah mature, kot so jih pripravili za letošnjo maturo, ali celo ukinitvi, saj če se zapira celotna država in je letošnja generacija maturantov praktično šolana od doma že skoraj četrtino svojega šolanja, tudi matura ni več upravičena in relevantna. Zelo podobna situacija je seveda z nižjimi letniki.Predlagamo torej razmislek o ukrepih, njihovem vplivu na ljudi ter enotno strategijo soočanja s pandemijo v prihodnjih mesecih.

(Visited 123 times, 1 visits today)