V Selnici ob Dravi so v mesecu oktobru potekali Dnevi akademikinje Zinke Zorko, ki je živela in ustvarjala prav v Selnici. Dogodek so organizirali predstavniki Hrama kulture Arnolda Tovornika, pod strokovnim mentorstvom akademika Marka Jesenška s Filozofske fakultete Maribor.

 Pripravljalni odbor je k sodelovanju povabil okoliške šole. Vabilu smo se z veseljem odzvali, saj je naša šole narečno zelo pisana. Gimnazijo in srednjo šolo za kemijo in farmacijo Ruše obiskujejo dijaki iz Prekmurja, Prlekije, s Ptuja vse tja do Koroške.

Na osrednji prireditvi smo se predstavili z videoposnetkom, v katerem smo predstavljali različna narečja; nastop smo zaokrožili z recitiranjem pesmi Ferija Lainščka v narečju Komi de ravnica bejla.

Dijaki – gimnazijci – so po prireditvi sodelovali na okrogli mizi z akademikom Markom Jesenškom, ki je predstavil svoje spomine na spoštovano akademikinjo Zinko Zorko in svoj lasten pogled na jezik in na narečje kot materinščino. Pogovor je povezovala Metka Volmajer.

Naslednji dan je potekal znanstveni simpozij, ki so se ga udeležile naše profesorice.

(Visited 81 times, 1 visits today)